Home Actuele standpunten Vragen en brieven bijdrage vaststellen OZB
bijdrage vaststellen OZB PDF Afdrukken E-mailadres

Voorzitter,
Een ondoordachte motie die de coalitie deed wankelen, omgebouwd tot een raadsvoorstel met een vijftal bij elkaar gezochte maatregelen die nu de coalitie moeten redden, dat is waar we vanavond over moeten beslissen. Inwonersbelangen heeft grote moeite met zowel de in houd als het tijdstip waarop dit aan de raad gepresenteerd wordt.
Wat betreft het tijdstip:
1.    De begroting 2012 is al vastgesteld, door dit voorstel aan te nemen moet er een formele begrotingswijziging komen echter:
2.    Op 7 december is de decembercirculaire 2011 verschenen waarin een verhoging staat n.a.v. technische correcties van de jaren 2009 t/m 2011. 
Twee citaten daaruit:
  paragraaf 1.4 "De beschikking waarmee de algemene uitkering voor 2009 wordt vastgesteld zal eind december 2011 naar de gemeenten worden verzonden."
  Paragraaf 2.3 "De gegevens uit deze circulaire leiden tot aanpassing van de voorschotbetalingen op de algemene uitkering over 2010. Het betreft de bijstelling van de uitkeringsfactor die met ingang van de betaalmaand december 2011 geëffectueerd zal worden".
3.    In het voorjaar 2012 moeten we in deze raad nog discussiëren over een totale herijking in verband met de dreigende tekorten in 2015
4.    Inmiddels zijn wij, in afwijking van wat de wethouder financiën ons in de laatste commissie middelen wilde doen geloven, geconfronteerd met het voornemen om de gemeentelijke organisaties van Oudewater en Woerden te integreren. Daarmee is, blijkens uitlatingen van onze Burgemeester in de pers, zoveel winst te behalen dat het niet onaannemelijk is dat de gemeentelijke belastingen, met name de OZB, zelfs omlaag kunnen.
Dan wat betreft de inhoud:
1.    Het OZB voorstel is niet rechtvaardig. Het vergroot de toch al bestaande differentiëring in 
tarieven tussen eigenaren van woningen en eigenaren plus gebruikers van niet woningen, in casu onze agrariërs en andere ondernemers. Die betalen straks 50% meer dan woningeigenaren.
2.    De totale opbrengst van de OZB wordt in de vastgestelde begroting met 2% verhoogd en daar komt door dit raadsvoorstel nog eens 270.000 euro bij. Het effect daarvan voor de belastingbetalers is dat het percentage dat ze betalen over de waarde van hun bezit stijgt met 3,1%, 14,4% en 10,1%
3.    Het raadsvoorstel gaat over een vermoedelijk incidenteel tekort. Dat moet je niet met structurele maatregelen willen oplossen. De OZB mag daar ten principale niet voor misbruikt worden. Aan het eind van iedere jaarlijkse begrotingscyclus moeten we vaststellen hoeveel OZB er nodig is en niet op voorhand reserves creëren.
4.    De structurele doorwerking van deze OZB maatregel resulteert in een nieuwe bestemmingsreserve: revitalisering bedrijventerreinen. Dat is niet aanvaardbaar want naast het zojuist genoemde principiële bezwaar:
a.    Is het in strijd met de door de raad recent omarmde G2 notitie.
b.    Worden agrariërs, ondernemers in de centra van de kernen en andere ondernemers 
die niet op een bedrijfsterrein gevestigd zijn, als exclusieve groep, verplicht om structureel extra te betalen.
Voorzitter:
Gelet op voorgaande stelt de fractie van Inwonersbelangen voor om, als alternatief voor het thans voorliggende raadsvoorstel, een eventueel nog bestaand incidenteel tekort te dekken door incidentele maatregelen in 2012. Dat moet, mede gelet op de voortvarendheid waarmee de integratie van twee ambtelijke organisaties gestalte krijgt, geen al te groot probleem zijn.
Mocht het desondanks toch noodzakelijk blijken de OZB structureel te verhogen dan kan Inwonersbelangen daarmee slechts
akkoord gaan als dat op rechtvaardige wijze gestalte krijgt in de vorm van een algemene, voor alle groepen belastingbetalers gelijke, verhoging zoals wij die al in de verkiezingstijd bepleit hebben.
Voorzitter: Tot zover onze bijdrage in eerste termijn.

Commentaar (0)add comment

Schrijf commentaar
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
kleiner | groter

busy